Monografie

Istorie Aprilie 6, 2014

Sat, comuna Ştiubieni, situat la circa cinci km vest, sud-vest de reşedinţa comunei, în marginea de sud a unei fâşii de teren, cu lăţimea de 500 m şi lungimea de 1.700 m, cu care comuna Ştiubieni desparte teritoriul comunei Vorniceni de al comunei Ungureni, la sud, pe malul stâng al Pârâului Ibăneasa.

Satul a fost întemeiat de N. Drosu, finul lui N. Rosetti-Roznovanu, în anul 1864[1], cu lucrători veniţi pe moşia sa în suprafaţă de 1.072 ha şi 14 ha oferite lucrătorilor pentru a-şi organiza locuinţe.

În anul 1866 aşezarea este menţionată cu numele Odaia Ibăneasa[2], pentru ca în 1871[3] să fie menţionat sat în comuna Ştiubieni şi, ulterior, înainte de 1896 să înglobeze Odaia Bossia (Bosiei).

Iniţial satul a fost în stânga drumului Ştiubieni-Vorniceni, în stânga Pârâului Ibăneasa, la locul numit La Baltă. Pe locul actual satul s-a stabilit în jurul anului 1930, când o parte dintre locuitorii satului Ibăneasa s-au strămutat în Vorniceni, la circa 3 km vest.

La împroprietărirea din 1919-1922 au primit aici pământ, în afara localnicilor, şi locuitori veniţi din Havârna: Ciubotaru Dumitru, Vasile Epure, Vasile Popescu etc. şi din Fundul Herţei: Petru Burduja şi alţii.

Între anii 1928-1830 s-a construit capela din cimitirul satului, pentru slujba de înmormântare, prin contribuţia sătenilor şi preocuparea lui Alexandru Ciubotaru, delegatul sătenilor. Acestei capele i-a donat un clopot Sârbu, din Vorniceni.

În anul 1957, prin strădania preotului Emilian Moruz, paroh la Ştiubieni, se construieşte locaş de biserică din paiantă.

Şcoala din satul Ibăneasa începe să funcţioneze din anii 1939-1940, într-o casă părăsită, fosta locuinţă a Paraschivei Ciubotariu, preluată în patrimoniul primăriei, după decesul stăpânei. Şcoala a funcţionat aici până în 1972, când casa s-a dărâmat iar elevii au mers la şcoala din Vorniceni. Şcoala se reînfiinţează în anul 1997 şi funcţionează de atunci în casa săteanului Aluchii Paul.

În prezent, satul Ibăneasa numără opt familii.

[1] Gazeta Dorohoiului, 1 august 1925.

[2] I. Ionescu (de la Brad), Agricultura română din judeţul Dorohoi, Bucureşti, 1866, p. 407.

[3] D. Frunzescu, Dicţionarul topografic şi statistic al României, Bucureşti, 1871.